Miben segíthet nekem a sportpszichológus?
A sportpszichológus is pszichológus. De rendelkezik egy sportpszichológiai szakvizsgával, és ez alkalmassá teszi arra, hogy a a sportolók pszichológiai problémáin túl segítse őket jobb teljesítményt nyújtani.
Akadozik a teljeítménye? Egyik versenyen első, a másikon utolsó? Versenyszorongása van? Nem nyújtja azt a teljesítményt a versenyeken, amiket az edzéseken igen? Kilóg a csapatból?
Néhány olyan problémát soroltam fel, amelyben a sportpszichológus hatékonyan segíthet. A terápia során a tesztek, beszélgetések, és technikák segítségével rájöhetünk arra, hogy mi okozza az elakadásokat. A sportoló így a sportpszichológussal együttműködve képes lesz hatékonyabb teljesítményt nyújtani. A sportpszichológus megtaníthat a sportolónak olyan technikákat, amelyekkel hatékonyabban veheti fel a küzdelmet a problémás helyzetekben.
Nincs olyan sportoló, aki nem szorong. A versenyszorongás egy olyan állapot, amit szinte minden sportoló átél. De a szorongás megjelenhet edzésen, bármilyen helyzetben, ahol már akadályozza a teljesítményt. Azt tudjuk, hogy a stressz egy a külső és belső környezetből származó nyomás, hatás, amely ránk nehezedik. Van jó stressz, és rossz stressz. Ezt is megtanuljuk megkülönböztetni, hiszen ha a fő stresszor az aggodalom, akkor már szorongásról beszélünk. Ez ellen pedig védekezni kell. Ez az egyik olyan terület, ahol a sportpszichológusra szükség van.
Milyen hosszú egy terápiás folyamat?
Minden esetben az első interjú után "szerződést" kötünk (ez azt jelenti, hogy meghatározzuk, hogy előreláthatólag, hány alkalomra van szükség), így a kliens is megismeri a kereteket, és tudja, hogy mire számíthat.
